• Головна
  • Коли домашні побої стають кримінальним злочином: одесита засудили за систематичне домашнє насильство
Спецпроект
13:22, 16 червня

Коли домашні побої стають кримінальним злочином: одесита засудили за систематичне домашнє насильство

Спецпроект
Коли домашні побої стають кримінальним злочином: одесита засудили за систематичне домашнє насильство

Приморський районний суд Одеси засудив місцевого мешканця до одного року позбавлення волі з іспитовим строком за систематичне психологічне та фізичне насильство над співмешканкою. Злочини тривали протягом трьох років, попри неодноразові адміністративні покарання кривдника. Розбираємося, чому домашнє насильство переходить з адміністративної у кримінальну площину та які наслідки це має для агресорів.

Домашнє насильство в Одесі

За матеріалами кримінальної справи, протягом 2022—2025 років чоловік систематично вчиняв словесні образи, погрози та застосовував фізичний вплив щодо своєї співмешканки. Такі дії призвели до значних психологічних страждань потерпілої та суттєвого погіршення якості її життя.

Правоохоронці неодноразово складали адміністративні протоколи за фактами домашнього насильства, проте це не зупинило агресора. Остаточною краплею стали події 6 лютого 2025 року, коли обвинувачений вчинив черговий випадок насильства над жінкою. Саме цей інцидент став підставою для порушення кримінальної справи.

26 травня 2025 року Приморський районний суд міста Одеси оголосив вирок у справі про домашнє насильство. Підсудний повністю визнав свою вину та висловив щире каяття за скоєне.

Чому цей випадок кваліфікували саме як кримінальне правопорушення?

Українське законодавство містить як адміністративну (стаття 173-3 Кодексу про адміністративні правопорушення), так і кримінальну відповідальність (стаття 126-1 Кримінального кодексу) за вчинення домашнього насильства. Ключова відмінність полягає у систематичності вчинених дій.

"Стаття 126-1 Кримінального кодексу передбачає, що вчинене домашнє насильство призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров'я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи. Крім того, ця стаття містить вказівку на те, що домашнє насильство є систематичним", — пояснює Ольга Вдовенко, директорка з юридичних питань ГО "Платформа прав людини".

Верховний Суд зазначив, що якщо особа втретє або більше вчиняє домашнє насильство, це свідчить про його систематичність. У цьому рішенні суд якраз і зазначає про систематичність фактів домашнього насильства з боку обвинуваченого — чоловіка раніше тричі притягали до адміністративної відповідальності.

Як доводиться систематичність домашнього насильства?

Верховний Суд вказує, що доведення ознаки систематичності у складі домашнього насильства полягає у констатації того, що відповідні дії становлять систему — є послідовними та повторюваними. В одеському випадку такими доказами стали протоколи про адміністративні правопорушення. Їх правоохоронці неодноразово складали щодо агресора протягом трьох років.

"Доказом для доведення факту систематичності домашнього насильства можуть слугувати раніше задокументовані випадки насильства. Якщо вже мали місце факти притягнення особи за вчинення домашнього насильства до адміністративної відповідальності, однак вона знову вчиняє акт домашнього насильства і кількість окремих фактів сукупно вчинено щонайменше тричі — це підстава для кримінальної кваліфікації", — роз'яснює Ольга Вдовенко.

Чи справедливо призначили умовний строк замість реального ув'язнення?

Суд призначив покарання у вигляді одного року позбавлення волі з іспитовим строком, враховуючи повне визнання вини підсудним та його щире каяття. Додатково чоловіка направлено на спеціальну програму для осіб, які вчиняють домашнє насильство.

"При призначенні покарання суд враховував як пом'якшувальні, так і обтяжуючі обставини. Повне визнання вини та щире каяття є значними пом'якшувальними факторами. Водночас суд зважив на необхідність реабілітації кривдника, що є важливим елементом попередження повторних злочинів", — зазначає Ольга Вдовенко.

Призначення іспитового строку з обов'язковим проходженням реабілітаційної програми може бути більш ефективним засобом впливу, ніж просте позбавлення волі. Вважається, що таке покарання спрямоване на зміну поведінкових патернів агресора та попередження рецидиву.

Читайте: З лікарняного ліжка до в'язниці: як пацієнт обкрадав хворих в Одесі

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#домашнє насильство #систематичність #кримінальна відповідальність #Одеса #судовий вирок
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...