
"Слухатись наказів Бога — це сенс мого життя": на Одещині свідка Єгови відправили за ґрати через відмову воювати

Фото: колаж 048
Суд не врахував релігійні переконання обвинуваченого як підставу для звільнення від військової служби. Чоловік кілька разів офіційно звертався з проханням про альтернативну службу, надаючи довідки про свою діяльність як священнослужителя.
В Одеській області суд виніс вирок чоловіку, який відмовився служити в армії, посилаючись на релігійні переконання. Як стало відомо журналістці 048.ua з вироку суду, прихильника "Свідків Єгови" засудили до трьох років позбавлення волі за ухилення від мобілізації.
За матеріалами справи, чоловік був визнаний придатним до військової служби та отримав повістку до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, але відмовився від призову. Підсудний пояснював, що військова служба суперечить його релігійним переконанням як послідовника "Свідків Єгови".
В судовому засіданні обвинувачений свою вину у вчиненні інкримінованого йому злочину не визнав. За його словами, 3 липня 2024 року він добровільно прийшов до ТЦК та того ж дня направив поштою заяву з проханням замінити військову службу невійськовою, додавши довідку, що є священнослужителем. 5 липня він також надіслав аналогічну заяву та довідку до Затишанської селищної ради.
«6 липня 2024 року я знову з'явився до ТЦК і усно та письмово повідомляв співробітникам, що я є Свідком Єгови, оскільки бажав, щоб було враховане моє глибоке релігійне переконання, так як слухатись наказів Бога — це сенс мого життя», — свідчив обвинувачений.
Чоловік розповів, що охрещений в 2014 році і для нього неприйнятно бути військовослужбовцем, складати присягу, отримувати військову заробітну плату та носити форму. Він наголосив, що бажає бути корисним для держави та суспільства, але тільки в цивільний спосіб.
«Зібрання Свідків Єгови проходять двічі на тиждень. Я надаю духовну підтримку, оголошую промови, проводжу зібрання, пояснюю і допомагаю віруючим, а також проповідую добру новину», — пояснив підсудний, просячи суд його виправдати.
Однак у вироку зазначено, що суд проаналізував статут релігійної організації "Свідки Єгови" і не знайшов там прямої заборони на проходження військової служби. Також було враховано, що відповідно до законодавства воєнного часу, можливість відмови від військової служби з релігійних міркувань обмежена.
Зауважимо: в Україні право на відмову від військової служби з релігійних переконань закріплено у статті 35 Конституції, яка дозволяє заміну військового обов'язку на альтернативну (невійськову) службу, якщо вона суперечить релігійним переконанням громадянина. Це також регламентується Законом України "Про альтернативну (невійськову) службу", який надає таке право лише особам, що належать до релігійних організацій із віровченням, яке забороняє користування зброєю.
Втім, альтернативна служба передбачена виключно як заміна строкової служби, і не поширюється на мобілізацію. У період воєнного стану реалізувати це право значно складніше: українські суди здебільшого не визнають релігійні переконання достатньою підставою для відмови від мобілізації, хоча є окремі випадки, де суди стають на бік громадян.
Таким чином, хоча таке право формально існує, на практиці в умовах війни його реалізація є юридично складною і часто потребує судового захисту.
Читайте також: Легкі гроші — негативні наслідки: як одеським школярам не потрапити у пастку російських спецслужб
Коментарі