• Головна
  • 153 кандидати з Одещини беруть участь у безпрецедентному конкурсі на заміщення 550 вакантних посад суддів у судах апеляційної інстанції в Україні
13:00, 9 лютого

153 кандидати з Одещини беруть участь у безпрецедентному конкурсі на заміщення 550 вакантних посад суддів у судах апеляційної інстанції в Україні

З 550 суддів у судах апеляційної інстанції, яких буде обрано на відкритому конкурсі, 39 відправлятимуть правосуддя для мешканців та юридичних осіб Одещини. При цьому наш регіон – в топ-5 по Україні за кількістю одержаних заявок від кандидатів, їх 153. Переважна більшість – 128 осіб – претендують на посаду судді у судах загальної юрисдикції. Загалом у конкурсі на посади суддів в апеляційних судах ВККСУ одержала в чотири рази більше заявок, ніж відкритих вакансій. Перший крок до якісно нового суду в Україні зроблено.

В Україні триває відкритий конкурс на 550 вакантних посад суддів у судах апеляційної інстанції, який Вища кваліфікаційна комісія суддів України (ВККСУ) розпочала 15 грудня 2023 року. Перезавантаження ВККСУ, яке відбулося близько шести місяців тому, розблокувало судову реформу. Вища кваліфікаційна комісія суддів України не працювала від 2019 року, і лише влітку 2023 року відновила свою роботу. За цей час в судовій системі накопичився кадровий дефіцит у більше, ніж три тисячі вакансій.

Відкритий конкурс на 550 вакантних посад суддів у судах апеляційної інстанції – поза сумнівом, і важлива, і унікальна подія. Адже незалежне і справедливе судочинство — одна з базових європейських цінностей. А розв'язання проблеми кадрового голоду в апеляційних судах у великих масштабах під час війни — суттєвий виклик.

Дефіцит суддів - ступор для розгляду справ

Всього у апеляційних судах України сьогодні бракує більш ніж половини суддів (56%). «Із 1350 суддів в апеляційних судах, 700 місць є вакантними. Навантаження на суддів величезне, що впливає на якість, на строки розгляду справ, викликає невдоволення як держави, так і громадянського суспільства, пересічних громадян», — зауважує Сергій Чумак, секретар Другої палати, член ВККСУ.

Наприклад, в Сумському апеляційному суді працює лише 4 судді — по два в кожній палаті (кримінальній і цивільній). Але ж кожну справу має розглядати колегія з трьох суддів. То, фактично, робота суду під загрозою — бо суддя може захворіти та піти на лікарняний, може припинити свої повноваження, або піти у відпустку. І доступу до правосуддя може бути позбавлений цілий регіон.

У Харківському апеляційному Суді працює 13 осіб, у той час як штатних позицій - 60. У найбільшому в країні Київському апеляційному суді 145 посад за штатом, але 70 з них — вакантні. А ще маємо враховувати, що протягом 2024-2025 років у 43 суддів по країні настає граничний вік — 65 років, тож вони підуть у відставку.

Основною причиною нестачі суддів стало припинення повноважень членів ВККСУ у листопаді 2019 року. За останні 10 років у апеляційні суди не призначили жодного суддю. В цей час судді виходили на пенсію, подавали у відставку за станом здоров’я, звільнялися. Наприклад, з 15 вересня - тобто за 3 місяці 2023 року - звільнилося 15 суддів апеляційних судів.

«Чекають на цей конкурс судді, які працюють в апеляційних судах. Чекають судді першої інстанції, які понад 10 років були позбавлені кар’єрного росту. Чекають і громадяни, а розгляд справ затягується на роки… За цей час рішення може втратити актуальність. Це прості справи: аліменти, поділ майна, визнання право власності, пенсійне забезпечення, соціальний захист в цілому, вирішення спорів між громадянами та кримінальних справ. Це те, з чим стикаються громадяни нашої країни кожного дня», — каже Сергій Чумак.

Через несвоєчасність судового розгляду справ українськими судами Європейський Суд з Прав Людини констатує порушення Україною строків розгляду. Це негативно впливає на оцінку судової системи України міжнародними партнерами.

Як проходить конкурс на Одещині

Як вже було зазначено, з 550 суддів у судах апеляційної інстанції, яких буде обрано на відкритому конкурсі в цілому по країні, 39 відправлятимуть правосуддя для мешканців та юридичних осіб Одещини. Одеська область при цьому ввійшла у топ-5 по Україні за кількістю одержаних заявок від кандидатів - 153. Переважна більшість кандидатів з нашого регіону – 128 осіб – претендують на посаду судді у суді загальної юрисдикції. Ще 10 – у суді господарської юрисдикції і 15 – у суді адміністративної юрисдикції.

153 кандидати з Одещини беруть участь у безпрецедентному конкурсі на заміщення 550 вакантних посад суддів у судах апеляційної інстанції в ..., фото-1

Специфіка нашої області у тому, що укомплектованість загального апеляційного суду Одещини – одна з найнижчих по країні, лише 36%. Тож 23 суддів будуть обрані на конкурсі.

Скарги на рішення в адміністративних справах, винесені окружним судом, в нашій області розглядає П’ятий адміністративний суд, юрисдикція якого поширюється не лише на Одеську, а ще й на Миколаївську та Херсонську області. Він укомплектований на 62%, і 12 суддів до цього суду мають обрати на конкурсі.

Скарги на рішення в господарських спорах розглядаються Південно-західним апеляційним господарським судом, який вирішує господарські спори на апеляційній стадії не лише Одеської, а й Миколаївської та Херсонської областей. Цей суд укомплектований менше ніж наполовину (48%), і 34 суддів буде обрано на конкурсі.

Ігор Артеменко, Голова Одеського апеляційного суду, зазначає, що «і судді, і працівники апаратів судів безперервно забезпечують громадянам доступ до правосуддя та попри всі негативні чинники залишаються тими, кому довіряють та кого поважають люди. Професійність, витримка та терпіння в ці надскладні часи – це допомога країні та запорука для громадян, які переступають поріг будівлі суду зі своїми життєвими питаннями».

Обрати 550 суддів на конкурсі – це безпрецедентно

Перед ВККСУ стоїть завдання залучити до суддівського корпусу доброчесних, неупереджених, мотивованих професіоналів.

«Вперше в історії сучасної України ми оголосили відкритий конкурс. Його унікальність в тому, що участь зможуть взяти також науковці та адвокати. Перед Вищою кваліфікаційною комісією суддів України стоїть термінове завдання не тільки кількісного наповнення, але і якісного оновлення суддівського конкурсу», — зазначає Руслан Мельник, член ВККСУ.

Раніше судді апеляційної інстанції призначалися Верховною Радою України виключно з-поміж працюючих суддів. Процедура викликала питання, і подекуди була непрозорою та політизованою. Зараз же у відкритому конкурсі беруть участь, окрім суддів, також і практикуючі адвокати, і науковці, тобто люди, які добре знайомі з системою, її перевагами та недоліками, мають ідеї, напрацювання і натхнення вдосконалювати систему апеляційних судів.

Якою є процедура конкурсного відбору суддів?

Кожного кандидата ретельно перевіряють відповідно до антикорупційного законодавства. Кандидати проходять іспити та співбесіди, які транслюються онлайн.

Також особливістю конкурсу є те, що на етапі співбесід участь беруть представники Громадської ради доброчесності (ГРД). Це орган, який перевіряє суддів та кандидатів на відповідність критеріям доброчесності та професійної етики.

ВККСУ розробила детальну анкету кандидата на посаду судді. З 15 по 31 грудня кандидати подавали заяви, анкети та документи, передбачені умовами конкурсу. Наступний етап - іспити та співбесіди, а також ретельна антикорупційна перевірка.

«Ми запросили на цей конкурс кращих з найкращих. Комісія усвідомлює велику інвестицію часу і зусиль, яка вимагатиметься від кандидатів для участі у конкурсі. Ми впевнені в тому, що оцінювання кандидатів буде здійснюватися відповідно до чітких, прозорих, однозначних критеріїв. Буде справедливим і неупередженим», — зазначила Людмила Волкова, членкиня ВККСУ.

Кандидатів розпитують про мотивацію до участі у конкурсі, аналізують рекомендації, подані визнаними правниками. Розроблені тисячі тестових завдань, виконання яких кандидатами перевіряється автоматизовано, без людського фактора. Також створена велика кількість практичних завдань.

«Ключова ідея судової реформи полягає в тому, щоб більшість справ, зокрема господарських та адміністративних, остаточно вирішувалися на стадії апеляційного перегляду. Для реалізації цієї ідеї довіра до апеляційних судів і їхніх суддів з боку суспільства має бути непохитною. Відкритий конкурс має відновити довіру суспільства до судів, і дати можливість кращим з кращих прийти до судової системи та змінити її відповідно до справедливих очікувань суспільства», — підсумовує Людмила Волкова.

«Доброчесні та фахові судді — це принциповий запит від українського суспільства і міжнародних партнерів», — наголошує Руслан Мельник.

Тож такий конкурс до судів апеляційної інстанції — це можливість для фахових правників реалізувати свої професійні прагнення, змінити судову систему і таким чином сприяти змінам у країні, на які очікує та які виборює на фронті український народ.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...