
Розділ майна подружжя через суд: як відбувається, що потрібно знати, як допоможе експертна оцінка
Розділ майна подружжя через суд: як відбувається, що потрібно знати, як допоможе експертна оцінка
Під час розлучення починається процес поділу майна, нажитого під час шлюбу. Не має значення, на кого оформлялися покупки, оскільки вони належать до спільної власності. Як правило, це: квартира або інше житло, ділянка землі, різна техніка та меблі, рахунки в банках, корпоративні права та інше. Єдиним винятком можуть бути речі, отримані у подарунок чи спадщину.
Відповідно до чинного законодавства, в країні дотримуються презумпції рівності частин кожного з подружжя. Це говорить про те, що все майно буде поділено навпіл, якщо інші права не були доведені у суді. Але судовий орган може не дотримуватися цієї статті закону, якщо чоловік чи дружина не брали участі у сімейному житті. Потрібно розуміти, що не важливо, яка зарплата була у кожного з подружжя, оскільки закон ґрунтується на рівності.
Коли потрібно звернутися до суду для розподілу майна?
Не всі пари звертаються до закону для вирішення цієї ситуації. Багато хто самостійно визначає, хто і яку частку отримає після розлучення, і підписує «мирну угоду». Але коли майно дороге або є у великій кількості, не завжди вдається вирішити питання самостійно. У такій ситуації потрібно скористатися консультацією адвоката і подати заяву до суду. Державний орган вивчить справу та проведе поділ майна відповідно до закону.
У цьому питанні дуже важливо провести правильну оцінку майна, щоб вказати його реальну вартість. Заслужену репутацію має компанія Ocinka.UA, яка є надійним партнером багатьох адвокатів. Фахівці оперативно проводять оцінку, що у подальшому дозволяє правильно провести розподіл майна через суд навіть без допомоги юристів. Звернутися до експертів можна як для оцінювання рухомої, так і нерухомої власності.
Що потрібно ділити між подружжям?
До спільного майна належить багато чого, починаючи від квартири, і закінчуючи бізнесом. Потрібно заздалегідь розібратися в цьому питанні та зрозуміти, що дійсно належить кожному з подружжя:
Нерухомість – саме вона є основним об'єктом, який першим належить розділу. Потрібно розуміти, що якщо вона куплена під час шлюбу, то вважатиметься спільною незалежно від того, на кого оформлена. Залежно від побажань сторін розділ майна може бути фізичним (виділення частки в натуральному вигляді) або грошовим (коли один отримує гроші, а другий – квартиру). Якщо говорити про будинок в іпотеці, то ділиться як він, так і кредит;
Техніка та автомобілі. Як вже говорилося, все що куплено в шлюбі є загальним, тому при розлученні, кожен із подружжя може претендувати на свою частину. У разі неможливості проведення фізичного поділу проводиться оцінка експертом. Після цього один із подружжя виплачує другому частину вартості. Подарунки чи речі, куплені власним коштом, не діляться, але факт права них потрібно довести відповідними документами;
Бізнес. Наприклад, якщо чоловік чи дружина мають діючий ФОП або є засновниками компанії (під час шлюбу), то весь прибуток, майно та активи можуть розглядатися як спільні. Це досить складна справа з боку судового розгляду, оскільки потрібно перевіряти, хто робив внески, і яка частка передбачається для кожного. Навіть у ситуації, коли один із пари немає доступу до бухгалтерії підприємства, він може пред'явити права для отримання компенсації;
Заборгованість. Не всі розуміють, що під час розлучення діленню підлягає не тільки майно, а й кредитні зобов'язання. Немає значення, хто з подружжя підписував договір. Але, є особливість – якщо кредит був використаний не для сім'ї, а витрачений на сторонні цілі, то один із пари може не зіткнутися з потребою його погашення. Судові представники перевіряють цілі оформлення кредитування, документи та приймають рішення.
Поділу також не підлягає рухома і нерухома власність, яка була куплена до одруження.
Особливості судового процесу
Перш ніж звертатися до державного органу, потрібно замовити експерта для оцінки та найняти кваліфікованого адвоката. Тандем фахівців дозволить без проблем впоратися із цим складним етапом. Все починається з подання заяви до суду, яка складається представником закону. Після цього, надається пакет документів:
- Паспорт – він потрібний для перевірки особи та вказання правильної інформації у судовій справі;
- ІПН – обов'язковий для заповнення документації та подання позову до суду. Потрібна не лише копія, а й оригінал;
- Свідоцтво про шлюб – це юридичне підтвердження того, що громадяни пройшли державну реєстрацію, і кожен з них може претендувати на майно;
- Документи, що встановлюють право власності;
- Оцінка власності. Вона дозволяє визначити скільки коштує кожен об'єкт, щоб провести коректну компенсацію. Окрім того, цей документ знадобиться при поданні позовної заяви для розрахунку розміру судового збору, який потрібно сплатити на самому першому етапі процесу з розірвання шлюбу.
Іноді можуть знадобитися інші документи, такі як:
1. Чеки про підтвердження витрат – дозволяють зрозуміти, хто скільки витратив на покупки, і яка частина кому належить;
2. Докази внеску.
Правильна підготовка до шлюборозлучного процесу дозволяє кожному з подружжя отримати те, що йому належить. Судова практика, щодо рівного та нерівного розділів досить поширена. Остаточне рішення приймається, виходячи з наданих документів.
Навіщо потрібна експертна оцінка власності під час розірвання шлюбу?
Не завжди заявники можуть вказувати реальну вартість техніки, меблів, автомобілів або квартир. Це робиться для того, щоб друга людина отримала меншу суму, ніж їй належить. У таких ситуаціях не обійтись без кваліфікованої допомоги. Експертна оцінка майна забезпечує:
- Коректне визначення вартості спільно нажитого майна;
- Підготовку аргументів у суді (скільки кожен із подружжя має отримати);
- Звільнення від конфліктів. Коли є прорахунок, колишні чоловік і дружина не конфліктуватимуть, оскільки все оцінено відповідно до реальної ціни.
При проведенні експертної оцінки нерухомості є два варіанти вирішити питання:
1. У добровільному порядку, ухваливши мирну угоду. Подружжя домовляється між собою, підписує документ, і обходиться без звернення до суду. У паперах чітко прописується хто отримає квартиру, а хто бізнес. Нотаріус проводить завірення правочину лише у тому випадку, якщо кожна зі сторін згодна з викладеною пропозицією. Навіть у такій ситуації, коли подружжя розходиться «мирно» не обійтися без юридичної допомоги та послуг оцінювача;
2. У судовому порядку. Якщо обидві сторони не можуть дійти згоди, то питання вирішується в суді. Складається позов, який може бути направлений протягом 3-х років після того, як чоловік чи дружина дізналися про порушення їхніх прав. Представник закону бере до уваги: частку кожного, інтереси неповнолітніх дітей, наявність кредитів. Іноді рішення приймається за методом 50 на 50. У таких ситуаціях потрібно не тільки провести експертну оцінку майна, а й звернутися до адвокатів.
Процес із розірвання шлюбу – складний і тривалий, тому потрібно дізнатись про всі нюанси перш, ніж подавати заяву.
Чим допоможуть професійні фахівці?
Багато хто недооцінює значущість проведення оцінки майна, бізнесу та іншого. Це дозволяє як коректно сформувати загальну вартість майна, так й провести рівноправний розділ. Звертаючись до професійних оцінювачів, ви зможете:
- Провести правильне оцінювання власності: автомобілів, бізнесу та іншого;
- Сформувати документи до судового засідання. Виконавець підготує всі необхідні папери, проведе їх завірення та підготується до захисту прав.
Багаторічний досвід роботи таких фірм дозволяє їм успішно справлятися зі справами різної складності та законно відстоювати інтереси клієнтів. Компанія повинна мати необхідні ліцензії, що надають право на ведення такої діяльності. Вкрай важливо швидко розробити план, провести оцінку авто або квартири та захистити інтереси клієнта. Термін супроводу справи відрізняється, залежно від ситуації.
Допомога експерта у складних випадках
Не завжди розлучення може пройти без труднощів, адже не виключені такі проблеми як:
Наявність майна, яке знаходиться за кордоном. Не має значення, якщо людина живе або працює в іншій країні, оскільки бізнес та нерухомість також підлягатимуть розділу. Процедура ускладняється тим, що потрібно підготувати більше документів, мати досвід роботи з міжнародними правоохоронними органами;
Майно переоформлено на одного із членів сім'ї. Іноді, один із подружжя може переписати власність на батьків. Але це не скасовує того факту, що вона є спільною. Потрібно довести, що угода є фіктивною або була підписана тільки для того, щоб уникнути виплати. У такому разі суд може визнати її неактивною.
Навіть у складних ситуаціях можна знайти рішення, звернувшись до фахівців. Юридичний супровід у цьому питанні має велике значення.
Співпраця із професіоналами
Шлюбний процес – складна процедура, яка потребує професійної допомоги. Щоб не зіткнутися зі складнощами потрібно:
- Надати фінансові документи, наприклад, чеки. Вони доводять, що покупку робили ви;
- Не погоджуватися на усні домовленості. Лише нотаріально засвідчений документ є гарантією безпеки;
- Здійснити оцінку майна. Вона дозволяє зрозуміти, якою є реальна вартість речей, щоб надалі правильно провести поділ майна через суд.
Юридичний супровід у поєднанні з експертною оцінкою – те, що дозволить успішно впоратися з розлученням, та отримати свою частину. Ще однією відомою компанією на ринку таких послуг є «Оцінка.Україна». Звертайтесь до експертів та отримайте кваліфіковану допомогу. Вони проведуть огляд майна, зафіксують його стан, та виконають розрахунок згідно з реальною вартістю. Кваліфікована допомога є обов’язковою умовою для того, щоб захистити свої інтереси у суді.