• Головна
  • Труханов, путін, Катерина ІІ: хто і навіщо одягнув в Одесі на пам'ятник каптур ката та зашморг, - ВІДЕО
13:20, 3 листопада 2022 р.
Надійне джерело

Труханов, путін, Катерина ІІ: хто і навіщо одягнув в Одесі на пам'ятник каптур ката та зашморг, - ВІДЕО

Труханов, путін, Катерина ІІ: хто і навіщо одягнув в Одесі на пам'ятник каптур ката та зашморг, - ВІДЕО

Останні два місяці тема пам’ятника Катерині ІІ в Одесі, або, як його ще називають, "Засновникам Одеси", є чи не самою обговорюваною темою в інформаційному просторі міста. Ще влітку громадськість заговорила про його демонтаж, а починаючи з 10 вересня поточного року, постамент пам’ятника щонайменше тричі був облитий фарбою, а також на ньому з’явились написи. Увесь цей час мер міста Геннадій Труханов намагався лавірувати у питаннях долі Катерині ІІ, ніби намагаючись знайти компроміс між двома таборами свого електорату. Вчора, 2 листопада, очільник громадської організації "Зелений лист" Владислав Балінський підтримав ініціативу партії "Демократична сокира" і власноруч надів на голову імператриці каптур ката, а на руку повісив зашморг, як на шибениці.

Кореспондент 048.ua поспілкувався з активістом, щоб з’ясувати деталі перформансу та дізнатися особисту позицію Владислава щодо дій міської влади у відношенні до пам’ятника та що він думає з приводу останньої промови президента країни-терориста путіна, в якій він згадав місто і зокрема Катерину ІІ.

Ідея та деталі перформансу

Очільник ГО "Зелений лист" Владислав Балінський розповів, що ідея перформансу належить партії "Демократична сокира" і він розділяє їх позицію відносно пам’ятника російській імператриці.

"Я цілком розділяю ідеологічно з ними цю ідею, тому що наша організація "Зелений лист" також займалася питанням деколонізації. І ми вважаємо, що образ ката для Катерини, він цілком відповідає історичним фактам. Цей образ більше підходить Катерині, аніж образ засновниці Одеси. Тому ми це зробили", - пояснив Владислав.

На відеороликах, які активіст надіслав нашій редакції, можна побачити, що підготовка до втілення плану з переодягання Катерини була серйозною. Спеціально для перформансу було виготовлено каптур ката, а для того, щоб його одягти на імператрицю, була привезена величезна розкладна драбина. Також Владислав зафіксував на собі камеру, щоб відзняти процес від першого обличчя, а через дорогу від пам’ятника зі сторони переодягання знімав оператор.

Пам’ятник і міська влада

Владислав Балінський вважає, що мерія навмисне затягла процес вирішення долі монументу, заграваючи з електоратом.

"Взагалі, я вважаю, що мерія затягла це питання дуже сильно, і рішення, яке мало було бути прийняте на минулій сесії, воно було провалене. Я впевнений, для того, щоб заробити електоральні бали. Вони не хочуть приймати непопулярні рішення, тому пустили це питання на самотік. Іміджево і репутаційно це дуже дорого коштує Одесі, тому що ми бачимо, що вже зараз є сумніви зі сторони громадськості української. Сумніви з приводу патріотичності міста в цілому, - заявив Балінській і додав, - ми вважаємо, як і більшість одеської спільноти, що Одеса - це українське місто і всі маніпуляції з приводу нібито його заснування Катериною, вони притягнуті за вуха. Більше того, це міф Скальковського, який з’явився вже після смерті Катерини. До того ж цей міф був спростований майже одразу після його появи, через буквально 10-20 років".

Владислав наголосив, що імператриця переписувала історію, цілеспрямовано знищувала українську державність, а також забороняла українську мову.

"За весь час свого правління вона методично знищувала Гетьманщину і, зокрема, одразу після Другої Турецької війни 1768 по 1775 рік повністю була знищена Запорізька січ. Були знищені або заслані до Сибіру гетьмани. Більше того, її указом у 1785 році була фактично заборонена українська мова. Окремо можна підкреслити політику антисемітизму. Вона була прийнята на державному рівні. Була окреслена лінія, територіально, де не могло селитися єврейське населення", - зазначив активіст.

Балінський також підкреслив, що образ Катерини ІІ, як засновниці Одеси був створений по російському імперському міфу, який не відповідає дійсності.

"Образ засновниці Одеси, він історично повністю не відповідає даній фігурі, тому ми порахували, що деякі штрихи додадуть правдивості, - наголосив він і додав про необхідність прийняття рішення про демонтаж монументу саме чинною місцевою владою. - А взагалі ми вважаємо, що має бути прийняте, нехай і не популярне для Труханова з його "ватним" електоратом "Довіряй справам" рішення. Або це буде розпорядження виконкому, або це буде рішення на сесії міськради. Але ця статуя має бути демонтована саме офіційно. Будь-які спроби самостійного зносу, оскільки є обурення з боку громадськості, вони призведуть до того, що Труханов продовжуватиме грітися електорально на цих подіях. Це неправильна ситуація, бо протягом восьми років дискредитувалася громадська спільнота в Одесі. Так продовжуватися не може. Тому це був не більше, ніж перфоманс і доповнення образу без пошкодження цього об’єкта благоустрою, який зараз повністю відповідає історичним подіям. Тобто російська імператриця Катерина ІІ, як кат українського народу. Вона так може і постояти до рішення сесії".

Нагадаємо, що 19 вересня на YouTube-каналі українського журналіста Дмитра Гордона вийшло інтерв'ю з мером Одеси Геннадієм Трухановим, де останній намагався дуже обережно відповідати на всі питання, а особливо на ті, що стосувалися пам’ятника.

"Ми демонстративно відмовилися від російських міст-побратимів. Щодо Катерини. Не я встановлював цей пам'ятник і взагалі пам'ятник називається "Засновникам міста", тому, коли його встановлювали, потрібно було правильно писати на ньому", - сказав мер Одеси під час інтерв’ю.

Згадка Одеси та Катерини ІІ путіним на "Валдаї-2022"

На пленарній сесії дискусійного клубу "Валдай-2022", президент росії володимир путін зазначив, що Одеса може стати як яблуком розбрату, так і символом урегулювання повномасштабної війни в Україні. А також він згадав Катерину ІІ у ролі засновниці міста.

Ми запитали Владислава Балінського, що він думає з приводу висказування президента країни-агресора.

"Ось ці затримки (ред. прийняття рішення по демонтажу пам’ятника) з боку міської влади вже призвели до того, що ми іміджево дуже дорого платимо за це. Мені особисто все рівно, що там каже божевільний фашист. З одного боку. Але з іншого боку, є українське суспільство, і одесити себе вже показали як патріотична частина українського суспільства. Я маю на увазі події 2 травня, коли фактично була присічена спроба так званої "російської весни", - відповів активіст.

Також він підкреслив, що путін змішав штучно сталінізм, фашизм і імперську історію, з чого "вийшла та химера, яку зараз називають рф". І для неї важливі маркери "руского міра", наприклад, пам’ятник Катерині ІІ в Одесі.

"Ще мене насторожив той факт, що путін почав говорити про якісь домовленості. І він почав говорити про те, що нібито Одеса може стати предметом цих домовленостей. І в зв’язку цим у мене є дуже серйозні переживання: а чи не є ця промова доказом того, що певні домовленості або можливість вже обговорювалась, як мінімум, зі впливовими політичними фігурами одеськими. Тобто фактично це може бути свідченням певних сепаратних перемовин, і це дуже насторожує мене. Тому ми порахували, що варто підкреслити те, що Одеса - це Україна і в Одесі ніхто нічого не боїться. Але навіть, як сказав путлєр, крайні націоналісти, вони розуміють, що все ж подібні рішення (ред. щодо пам’ятника) повинні прийматися на рівні органів самоврядування і в першу чергу для того, щоб відбити бажання політично якось грітися на "ватному" електораті. Тому я за цивілізований демонтаж", - резюмував Балінський.

Окремо зазначимо, що вчорашній перформанс для активістів закінчився спілкуванням з правоохоронцями та адміністративним протоколом.

"Через 10 хвилин після того, як ми почали здійснювати наш план, вже приїхали співробітники. І після того, як ми закінчили, вони склали на мене адмінпротокол про порушення благоустрою по 152 статті", - розповів Владислав Балінський.

Читайте також: "У нас немає іншого виходу, ніж виграти Треті визвольні змагання": інтерв'ю з українською поетесою Катериною Калитко, - ВІДЕО

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Одеса #новини_048 #Україна #Катерина_ІІ
Високі оцінки користувачів за Достовірність
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...