• Головна
  • Знести або залишити? Як одесити обирали долю скандального пам'ятника Катерині II, - ФОТО, ВІДЕО
18:27, 19 вересня 2022 р.

Знести або залишити? Як одесити обирали долю скандального пам'ятника Катерині II, - ФОТО, ВІДЕО

Знести або залишити? Як одесити обирали долю скандального пам'ятника Катерині II, - ФОТО, ВІДЕО

Суперечки та конфлікти навколо розташованого в Одесі пам’ятника Катерині II тривають не один рік. Зараз, під час повномаштабної війни, це питання постало максимально гостро. Влітку цього року на сайті Президента було створено дві петиції, метою яких було прибрати пам'ятник. Зеленський розглянув їх та направив на вирішення до органів місцевого самоврядування. У свою чергу Одеська мерія вирішила передати долю монумента «Засновникам Одеси» до рук місцевих жителів, ініціювавши громадські слухання.

Сьогодні, 19 вересня, кожен одесит, який виявив бажання долучитися до обговорення та зареєструвався на онлайн-конференцію, зміг поставити кому у потрібному місці в реченні «знести не можна залишити».

Це не перші громадські слухання, які проходять в Одесі та націлені на вирішення спірних питань. У минулому році на аналогічній конференції обговорювали можливість повернення старої назви проспекту Небесної Сотні – проспект маршала Жукова. Тоді захід не отримав стільки уваги, в той час, як слухання щодо пам’ятника Катерині зібрали сьогодні майже 500 людей.

Знести або залишити? Як одесити обирали долю скандального пам'ятника Катерині II, - ФОТО, ВІДЕО, фото-1

Конференція розпочалася о 12 годині. Слово взяв заступник мера міста Павло Вугельман: «Наразі ми бачимо, що у суспільстві існують діаметрально протилежні варіанти вирішення долі монументу. Таке важливе питання не може вирішувати мер міста або підрозділ мерії одноосібно. Наша мета – зробити всі процеси навколо пам’ятника прозорими та цивілізованими».

Після цього та оголошення деяких технічних моментів розпочалися обговорення. Кожному одеситу, який бажав висловитися, надавали дві хвилини. На тему доцільності демонтажу монументу імператриці говорила найрізноманітніша публіка: студенти, пенсіонери, депутати, юристи, психологи, інженери, історики, журналісти та інші.

Ведучі конференції уважно заслуховували думки жителів Одеси, які традиційно розділилися на «за» та «проти». Якщо коротко, ось, що пропонували містяни:

- пам’ятник необхідно демонтувати повністю, з усіма скульптурами, постаментом та іншими елементами;

- необхідно демонтувати лише скульптуру Катерини та пов’язані з нею елементи: карту, прапори, іменну дошку;

- демонтувати всі скульптури та бронзові елементи, а звільнений постамент залишити на місці;

- пам’ятник необхідно зберегти на своєму місці, але доповнити його додатковою дошкою або окремим стендом з історичною інформацією про вплив діяльності Катерини II на місто Одесу та Україну;

- пам’ятник треба перенести на інше місце (частіше – у музей);

- рішення про долю монументу відкласти до завершення війни.

На обговореннях склалася певна тенденція: ті учасники, хто особливо сильно наголошував на тому, що вони є одеситами у 5-10 коліні, зазвичай висловлювались на користь збереження пам’ятника на своєму місці. Деякі з них казали, що голосувати за долю монументу має право тільки корінне населення міста. Це обурило людей, що приїхали до Одеси 10-20 років назад, яких на сьогоднішній конференції було досить багато.

Громадські слухання проходили спокійно та організовано. Проте пролунало кілька гучних заяв та яскравих висловлювань.

Наприклад, громадський діяч Артак Григорян, який тижнем раніше відкрито заявив, що це він облив пам’ятник червоною фарбою, сказав, що якщо монумент не демонтують у найближчий час, це зроблять активісти. Пізніше на це відреагував військовий, який був учасником конференції. Він попросив задокументувати погрози Григоряна та заявив про необхідність охорони монументу від актів вандалізму.

А от думка одеситки Світлани викликала обурення у деяких присутніх: «Я пропоную залишити пам’ятник. Це наша історія і ми не можемо це змінити. Вся Одеса заснована та будувалася російськими людьми різних національностей».

Інша учасниця конференції закликала «залишити Одесу у спокої». Жінка вважає, що саме завдяки Катерині в Україні є таке місто.

А от пенсіонер Валентин запропонував таке рішення: «Пам’ятник демонтувати та зберегти. Перенести його в море по прикладу пам’ятникам затонувшим кораблям в українському місті Севастополі. Третє: русскій мир іде слідом за крейсером Москва».

Знести або залишити? Як одесити обирали долю скандального пам'ятника Катерині II, - ФОТО, ВІДЕО, фото-2

«Місце цій особі на смітнику української історії», - висловилася ще одна жителька Одеси. 

Складно сказати, яка думка переважала на сьогоднішньому обговоренні. Частина одеситів вважає, що цей монумент - культурна спадщина нашого міста, яку не можна знести, подобається це нам чи ні. Інша половина учасників сказала, що Катерина II - це негативна постать в українській історії, яка в минулому чинила геноцид українського народу, а зараз є чинником порушення громадського спокою.

Також досить часто лунала думка щодо відкладення знесення монументу до кінця війни, перш за все через фінансову сторону питання. У відповідь на це деякі одесити стверджували, що в місті знайдеться чимало охочих скинутися чи навіть проспонсорувати демонтаж.

Обговорення тривали до 18:00. Остаточна доля пам’ятника «Засновникам Одеси» буде вирішена Одеською міською радою з урахуванням пропозицій, отриманих за результатами обговорення на інтернет-конференції, а також електронного опитування, яке пройде у період з 20 вересня до 20 жовтня 2022 року.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#одеса #новини #катерина #монумент
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...